2020 Championship League
(Invitational Event)

1st-11th June

Marshall Arena, Milton Keynes, England

Centuries: 53

Recent Winners

2019-20: Scott Donaldson

2019: Martin Gould

2018: John Higgins

2017: John Higgins

2016: Judd Trump

Prize Money

1st Group Stage

Winner: £4,000

Runner-up: £2,000

3rd Place: £1,500

4th Place: £1,000

Winners' Group Stage

Winner: £6,000

Runner-up: £2,500

3rd Place: £2,000

4th Place: £1,500

Final Group Stage

Winner: £20,000

Runner-up: £8,000

3rd Place: £4,000

4th Place: £2,000

1st Group Stage

Group 1
(6th June)

Matches
(Best of 4)

Stuart Bingham 3-0 Jamie Clarke

Ricky Walden 2-2 Jordan Brown

Ricky Walden 3-0 Jamie Clarke

Stuart Bingham 2-2 Jordan Brown

Stuart Bingham 2-2 Ricky Walden

Jordan Brown 0-3 Jamie Clarke

#
Player
W
D
L
FD
Pts
1
Stuart Bingham
1
2
0
3
5*
2
Ricky Walden
1
2
0
3
5
3
Jamie Clarke
1
0
2
-3
3
4
Jordan Brown
0
2
1
-3
2

Group 2
(1st June)

Matches
(Best of 4)

Judd Trump 3-0 David Grace

Daniel Wells 1-3 Elliot Slessor

Daniel Wells 2-2 David Grace

Judd Trump 3-1 Elliot Slessor

Elliot Slessor 3-1 David Grace

Judd Trump 3-1 Daniel Wells

#
Player
W
D
L
FD
Pts
1
Judd Trump
3
0
0
7
9
2
Elliot Slessor
2
0
1
2
6
3
Daniel Wells
0
1
2
-4
1
4
David Grace
0
1
2
-5
1

Group 3
(2nd June)

Matches
(Best of 4)

Mark Davis 1-3 Mark Joyce

Michael Holt 3-1 Louis Heathcote

Michael Holt 1-3 Mark Joyce

Mark Davis 2-2 Louis Heathcote

Michael Holt 1-3 Mark Davis

Mark Joyce 3-1 Louis Heathcote

#
Player
W
D
L
FD
Pts
1
Mark Joyce
3
0
0
6
9
2
Mark Davis
1
1
1
0
4
3
Michael Holt
1
0
2
-2
3
4
Louis Heathcote
0
1
2
-4
1

Group 4
(3rd June)

Matches
(Best of 4)

Mark King 1-3 Sam Baird

Joe Perry 2-2 Harvey Chandler

Joe Perry 2-2 Sam Baird

Mark King 1-3 Harvey Chandler

Joe Perry 2-2 Mark King

Sam Baird 1-3 Harvey Chandler

#
Player
W
D
L
FD
Pts
1
Harvey Chandler
2
1
0
4
7
2
Sam Baird
1
1
1
0
4
3
Joe Perry
0
3
0
0
3
4
Mark King
0
1
2
-4
1

Group 5
(4th June)

Matches
(Best of 4)

Mark Selby 3-1 Lee Walker

Liang Wenbo 3-1 Joe O'Connor

Liang Wenbo 3-0 Lee Walker

Mark Selby 2-2 Joe O'Connor

Joe O'Connor 3-1 Lee Walker

Mark Selby 0-3 Liang Wenbo

#
Player
W
D
L
FD
Pts
1
Liang Wenbo
3
0
0
8
9
2
Joe O'Connor
1
1
1
0
4
3
Mark Selby
1
1
1
-1
4
4
Lee Walker
0
0
3
-7
0

Group 6
(8th June)

Matches
(Best of 4)

Matthew Selt 0-3 Sam Craigie

Allister Carter 1-3 Dominic Dale

Allister Carter 2-2 Sam Craigie

Matthew Selt 2-2 Dominic Dale

Allister Carter 3-1 Matthew Selt

Sam Craigie 3-0 Dominic Dale

#
Player
W
D
L
FD
Pts
1
Sam Craigie
2
1
0
6
7
2
Allister Carter
1
1
1
0
4
3
Dominic Dale
1
1
1
-1
4
4
Matthew Selt
0
1
2
-5
1

Group 7
(7th June)

Matches
(Best of 4)

Anthony McGill 2-2 Craig Steadman

Barry Hawkins 3-0 Hammad Miah

Barry Hawkins 3-0 Craig Steadman

Anthony McGill 3-1 Hammad Miah

Barry Hawkins 2-2 Anthony McGill

Craig Steadman 0-3 Hammad Miah

#
Player
W
D
L
FD
Pts
1
Barry Hawkins
2
1
0
6
7
2
Anthony McGill
1
2
0
2
5
3
Hammad Miah
1
0
2
-2
3
4
Craig Steadman
0
1
2
-6
1

Group 8
(6th June)

Matches
(Best of 4)

Ben Woollaston 3-0 Liam Highfield

Jimmy Robertson 3-0 Thor Chuan Leong

Jimmy Robertson 2-2 Liam Highfield

Ben Woollaston 3-0 Thor Chuan Leong

Liam Highfield 3-0 Thor Chuan Leong

Jimmy Robertson 2-2 Ben Woollaston

#
Player
W
D
L
FD
Pts
1
Ben Woollaston
2
1
0
6
7
2
Jimmy Robertson
1
2
0
3
5
3
Liam Highfield
1
1
1
0
4
4
Thor Chuan Leong
0
0
3
-9
0

Group 9
(2nd June)

Matches
(Best of 4)

Jack Lisowski 3-0 Oliver Lines

Luca Brecel 2-2 Robbie Williams

Luca Brecel 3-0 Oliver Lines

Jack Lisowski 2-2 Robbie Williams

Robbie Williams 0-3 Oliver Lines

Jack Lisowski 2-2 Luca Brecel

#
Player
W
D
L
FD
Pts
1
Luca Brecel
1
2
0
3
5*
2
Jack Lisowski
1
2
0
3
5
3
Oliver Lines
1
0
2
-3
3
4
Robbie Williams
0
2
1
-3
2

Group 10
(5th June)

Matches
(Best of 4)

Ronnie O'Sullivan 3-0 Kishan H Hirani

Chris Wakelin 3-0 Michael Georgiou

Chris Wakelin 2-2 Kishan H Hirani

Ronnie O'Sullivan 3-0 Michael Georgiou

Ronnie O'Sullivan 3-0 Chris Wakelin

Michael Georgiou 1-3 Kishan H Hirani

#
Player
W
D
L
FD
Pts
1
Ronnie O'Sullivan
3
0
0
9
9
2
Chris Wakelin
1
1
1
0
4
3
Kishan H Hirani
1
1
1
-1
4
4
Michael Georgiou
0
0
3
-8
0

Group 11
(8th June)

Matches
(Best of 4)

Mark Allen 3-1 Nigel Bond

Martin O'Donnell 3-0 Michael White

Martin O'Donnell 3-1 Nigel Bond

Mark Allen 3-1 Michael White

Michael White 3-0 Nigel Bond

Mark Allen 2-2 Martin O'Donnell

#
Player
W
D
L
FD
Pts
1
Martin O'Donnell
2
1
0
5
7
2
Mark Allen
2
1
0
4
7
3
Michael White
1
0
2
-2
3
4
Nigel Bond
0
0
3
-7
0

Group 12
(3rd June)

Matches
(Best of 4)

Kyren Wilson 2-2 Chen Feilong

Ryan Day 3-0 Alfie Burden

Ryan Day 2-2 Chen Feilong

Kyren Wilson 3-0 Alfie Burden

Alfie Burden 3-0 Chen Feilong

Kyren Wilson 1-3 Ryan Day

#
Player
W
D
L
FD
Pts
1
Ryan Day
2
1
0
5
7
2
Kyren Wilson
1
1
1
1
4
3
Alfie Burden
1
0
2
-3
3
4
Chen Feilong
0
2
1
-3
2

Group 13
(1st June)

Matches
(Best of 4)

Stuart Carrington 3-1 Jak Jones

David B Gilbert 3-0 Jackson Page

David B Gilbert 2-2 Jak Jones

Stuart Carrington 2-2 Jackson Page

David B Gilbert 3-0 Stuart Carrington

Jak Jones 0-3 Jackson Page

#
Player
W
D
L
FD
Pts
1
David B Gilbert
2
1
0
6
7
2
Jackson Page
1
1
1
0
4
3
Stuart Carrington
1
1
1
-1
4
4
Jak Jones
0
1
2
-5
1

Group 14
(4th June)

Matches
(Best of 4)

Gerard Greene 3-1 John J Astley

Gary Wilson 3-0 Mitchell Mann

Gary Wilson 3-1 John J Astley

Gerard Greene 2-2 Mitchell Mann

Gary Wilson 3-0 Gerard Greene

John J Astley 2-2 Mitchell Mann

#
Player
W
D
L
FD
Pts
1
Gary Wilson
3
0
0
8
9
2
Gerard Greene
1
1
1
-1
4
3
Mitchell Mann
0
2
1
-3
2
4
John J Astley
0
1
2
-4
1

Group 15
(5th June)

Matches
(Best of 4)

Robert Milkins 3-0 Mike Dunn

Tom Ford 3-0 Ian Burns

Tom Ford 3-0 Mike Dunn

Robert Milkins 2-2 Ian Burns

Tom Ford 3-1 Robert Milkins

Mike Dunn 1-3 Ian Burns

#
Player
W
D
L
FD
Pts
1
Tom Ford
3
0
0
8
9
2
Robert Milkins
1
1
1
1
4
3
Ian Burns
1
1
1
-1
4
4
Mike Dunn
0
0
3
-8
0

Group 16
(7th June)

Matches
(Best of 4)

Neil Robertson 1-3 Ashley Carty

Kurt Maflin 1-3 Ken Doherty

Kurt Maflin 2-2 Ashley Carty

Neil Robertson 2-2 Ken Doherty

Neil Robertson 3-1 Kurt Maflin

Ken Doherty 1-3 Ashley Carty

#
Player
W
D
L
FD
Pts
1
Ashley Carty
2
1
0
4
7
2
Neil Robertson
1
1
1
0
4
3
Ken Doherty
1
1
1
0
4
4
Kurt Maflin
0
1
2
-4
1

Winners' Group Stage

Group A
(10th June)

Matches
(Best of 4)

Luca Brecel 2-2 Mark Joyce

Gary Wilson 1-3 Ashley Carty

Gary Wilson 3-0 Mark Joyce

Luca Brecel 3-1 Ashley Carty

Gary Wilson 2-2 Luca Brecel

Mark Joyce 3-1 Ashley Carty

#
Player
W
D
L
FD
Pts
1
Luca Brecel
1
2
0
2
5
2
Gary Wilson
1
1
1
1
4
3
Mark Joyce
1
1
1
-1
4
4
Ashley Carty
1
0
2
-2
3

Group B
(10th June)

Matches
(Best of 4)

Judd Trump 0-3 Ryan Day

David B Gilbert 2-2 Barry Hawkins

David B Gilbert 2-2 Ryan Day

Judd Trump 3-1 Barry Hawkins

Judd Trump 2-2 David B Gilbert

Barry Hawkins 2-2 Ryan Day

#
Player
W
D
L
FD
Pts
1
Ryan Day
1
2
0
3
5
2
Judd Trump
1
1
1
-1
4
3
David B Gilbert
0
3
0
0
3
4
Barry Hawkins
0
2
1
-2
2

Group C
(9th June)

Matches
(Best of 4)

Ronnie O'Sullivan 3-0 Harvey Chandler

Stuart Bingham 1-3 Sam Craigie

Stuart Bingham 3-0 Harvey Chandler

Ronnie O'Sullivan 3-1 Sam Craigie

Ronnie O'Sullivan 0-3 Stuart Bingham

Sam Craigie 3-0 Harvey Chandler

#
Player
W
D
L
FD
Pts
1
Stuart Bingham
2
0
1
4
6
2
Sam Craigie
2
0
1
3
6
3
Ronnie O'Sullivan
2
0
1
2
6
4
Harvey Chandler
0
0
3
-9
0

Group D
(9th June)

Matches
(Best of 4)

Tom Ford 2-2 Liang Wenbo

Martin O'Donnell 3-1 Ben Woollaston

Martin O'Donnell 3-1 Liang Wenbo

Tom Ford 0-3 Ben Woollaston

Martin O'Donnell 1-3 Tom Ford

Liang Wenbo 0-3 Ben Woollaston

#
Player
W
D
L
FD
Pts
1
Ben Woollaston
2
0
1
4
6
2
Martin O'Donnell
2
0
1
2
6
3
Tom Ford
1
1
1
-1
4
4
Liang Wenbo
0
1
2
-5
1

Final Group Stage
(11th June)

Matches
(Best of 4)

Stuart Bingham 0-3 Luca Brecel

Ryan Day 1-3 Ben Woollaston

Ryan Day 2-2 Luca Brecel

Stuart Bingham 3-1 Ben Woollaston

Stuart Bingham 2-2 Ryan Day

Luca Brecel 2-2 Ben Woollaston

#
Player
W
D
L
FD
Pts
1
Luca Brecel
1
2
0
3
5
2
Ben Woollaston
1
1
1
0
4
3
Stuart Bingham
1
1
1
-1
4
4
Ryan Day
0
2
1
-2
2

Centuries - 53
Highest Break: Joe O'Connor - 143

Ben Woollaston - 141, 134, 127, 126, 101

Luca Brecel - 138, 111, 109, 106, 105

Gary Wilson - 134, 132, 125, 107, 100

Ryan Day - 122, 107, 105, 103

Ronnie O'Sullivan - 116, 112, 104, 101

David B Gilbert - 120, 117, 100

Neil Robertson - 119, 107, 106

Liang Wenbo - 117, 103, 100

Sam Craigie - 131, 123

Barry Hawkins - 130, 114

Anthony McGill - 107, 106

Joe O'Connor - 143

Matthew Selt - 137

Oliver Lines - 136

Tom Ford - 130

Martin O'Donnell - 128

Louis Heathcote - 121

Chris Wakelin - 119

Allister Carter - 114

Kyren Wilson - 111

Elliot Slessor - 106

Jamie Clarke - 105

Jack Lisowski - 104

Chen Feilong - 102

Mark Joyce - 101

Harvey Chandler - 101