2020 Championship League
(Ranking Event)

13th-20th September (Stage 1)

28th September-5th October (Stage 2)

26th-30th October (Stage 3)

Marshall Arena, Milton Keynes, England

Centuries: 90

Recent Winners

2020 (1) - Luca Brecel

2019-20 - Scott Donaldson

2019 - Martin Gould

2018 - John Higgins

2017 - John Higgins

1st Group Stage

Group 1
Winner: Judd Trump

Judd Trump 3-1 Fan Zhengyi

Alan McManus 1-3 David Lilley

Alan McManus 2-2 Fan Zhengyi

Judd Trump 3-0 David Lilley

David Lilley 0-3 Fan Zhengyi

Judd Trump 2-2 Alan McManus

Group 2
Winner: Ryan Day

Ryan Day 3-1 Rod Lawler

Matthew Stevens 2-2 Paul S Davison

Matthew Stevens 2-2 Rod Lawler

Ryan Day 3-0 Paul S Davison

Matthew Stevens 3-1 Ryan Day

Rod Lawler 3-0 Paul S Davison

Group 3
Winner: Robert Milkins

Robert Milkins 3-0 Chen Zifan

Gary Wilson 3-0 Jamie Jones

Gary Wilson 2-2 Chen Zifan

Robert Milkins 0-3 Jamie Jones

Gary Wilson 0-3 Robert Milkins

Chen Zifan 1-3 Jamie Jones

Group 4
Winner: Barry Hawkins

Barry Hawkins 3-0 Ben Hancorn

Sam Craigie 2-2 Jackson Page

Sam Craigie 2-2 Ben Hancorn

Barry Hawkins 3-1 Jackson Page

Jackson Page 2-2 Ben Hancorn

Barry Hawkins 0-3 Sam Craigie

Group 5
Winner: Dominic Dale

Stephen Maguire 1-3 Leo Fernandez

Louis Heathcote 0-3 Dominic Dale

Louis Heathcote 1-3 Leo Fernandez

Stephen Maguire 2-2 Dominic Dale

Dominic Dale 3-1 Leo Fernandez

Stephen Maguire 2-2 Louis Heathcote

Group 6
Winner: Zhou Yuelong

Ricky Walden 3-1 Gerard Greene

Zhou Yuelong 2-2 Zhao Jianbo

Zhou Yuelong 3-0 Gerard Greene

Ricky Walden 1-3 Zhao Jianbo

Zhou Yuelong 2-2 Ricky Walden

Gerard Greene 2-2 Zhao Jianbo

Group 7
Winner: Matthew Selt

Ben Woollaston 0-3 Si Jiahui

Matthew Selt 3-1 Gao Yang

Matthew Selt 3-1 Si Jiahui

Ben Woollaston 2-2 Gao Yang

Matthew Selt 2-2 Ben Woollaston

Si Jiahui 2-2 Gao Yang

Group 8
Winner: Shaun Murphy

Shaun Murphy 3-0 Peter Devlin

Martin O'Donnell 3-1 Jimmy White

Martin O'Donnell 3-0 Peter Devlin

Shaun Murphy 3-0 Jimmy White

Jimmy White 2-2 Peter Devlin

Shaun Murphy 3-1 Martin O'Donnell

Group 9
Winner: Luo Honghao

Mark Allen 2-2 Jamie Wilson

Luo Honghao 3-1 Billy Joe Castle

Luo Honghao 3-0 Jamie Wilson

Mark Allen 3-0 Billy Joe Castle

Billy Joe Castle 2-2 Jamie Wilson

Mark Allen 2-2 Luo Honghao

Group 10
Winner: Zhao Xintong

Liam Highfield 2-2 Nigel Bond

Zhao Xintong 3-0 Oliver Brown

Zhao Xintong 3-1 Nigel Bond

Liam Highfield 2-2 Oliver Brown

Zhao Xintong 0-3 Liam Highfield

Nigel Bond 2-2 Oliver Brown

Group 11
Winner: Alexander Ursenbacher

Alexander Ursenbacher 3-1 Riley Parsons

Anthony McGill 2-2 Lukas Kleckers

Anthony McGill 0-3 Riley Parsons

Alexander Ursenbacher 3-0 Lukas Kleckers

Anthony McGill 2-2 Alexander Ursenbacher

Riley Parsons 2-2 Lukas Kleckers

Group 12
Winner: Stuart Bingham

Stuart Bingham 3-0 Pang Junxu

Yuan SiJun 1-3 James Cahill

Yuan SiJun 3-1 Pang Junxu

Stuart Bingham 3-0 James Cahill

James Cahill 3-1 Pang Junxu

Stuart Bingham 3-0 Yuan SiJun

Group 13
Winner: Rory McLeod

Ian Burns 3-0 Fraser Patrick

Jack Lisowski 0-3 Rory McLeod

Jack Lisowski 3-1 Fraser Patrick

Ian Burns 2-2 Rory McLeod

Jack Lisowski 2-2 Ian Burns

Fraser Patrick 0-3 Rory McLeod

Group 14
Winner: Graeme Dott

Graeme Dott 2-2 Zak Surety

Liang Wenbo 3-1 Soheil Vahedi

Liang Wenbo 3-0 Zak Surety

Graeme Dott 3-1 Soheil Vahedi

Soheil Vahedi 1-3 Zak Surety

Graeme Dott 3-1 Liang Wenbo

Group 15
Winner: Jamie O'Neill

Daniel Womersley 0-3 Jamie O'Neill

Michael Holt 0-3 Sean Maddocks

Michael Holt 3-0 Jamie O'Neill

Daniel Womersley 2-2 Sean Maddocks

Michael Holt 1-3 Daniel Womersley

Jamie O'Neill 3-1 Sean Maddocks

Group 16
Winner: Mark Selby

Mark Selby 3-1 Fergal O'Brien

Lyu Haotian 2-2 Brandon Sargeant

Lyu Haotian 3-0 Fergal O'Brien

Mark Selby 3-1 Brandon Sargeant

Brandon Sargeant 2-2 Fergal O'Brien

Mark Selby 2-2 Lyu Haotian

Group 17
Winner: Ken Doherty

Neil Robertson 1-3 Ken Doherty

Andrew Higginson 3-1 Eden Sharav

Andrew Higginson 0-3 Ken Doherty

Neil Robertson 2-2 Eden Sharav

Eden Sharav 2-2 Ken Doherty

Neil Robertson 3-0 Andrew Higginson

Group 18
Winner: Xiao Guodong

Hossein Vafaei 3-1 Jak Jones

Xiao Guodong 3-1 Farakh Ajaib

Xiao Guodong 2-2 Jak Jones

Hossein Vafaei 3-1 Farakh Ajaib

Xiao Guodong 3-0 Hossein Vafaei

Jak Jones 0-3 Farakh Ajaib

Group 19
Winner: Thepchaiya Un-Nooh

Sunny Akani 3-1 Peter Lines

Thepchaiya Un-Nooh 3-1 Lee Walker

Thepchaiya Un-Nooh 2-2 Peter Lines

Sunny Akani 3-0 Lee Walker

Thepchaiya Un-Nooh 3-1 Sunny Akani

Peter Lines 2-2 Lee Walker

Group 20
Winner: Jordan Brown

Yan Bingtao 3-0 Michael White

Stuart Carrington 0-3 Jordan Brown

Stuart Carrington 0-3 Michael White

Yan Bingtao 2-2 Jordan Brown

Jordan Brown 3-1 Michael White

Yan Bingtao 2-2 Stuart Carrington

Group 21
Winner: David B Gilbert

David B Gilbert 3-1 Aaron Hill

Lu Ning 2-2 Xu Si

Lu Ning 3-1 Aaron Hill

David B Gilbert 2-2 Xu Si

Xu Si 1-3 Aaron Hill

David B Gilbert 2-2 Lu Ning

Group 22
Winner: Scott Donaldson

Chris Wakelin 3-0 Barry Pinches

Scott Donaldson 3-0 Ashley Carty

Scott Donaldson 3-1 Barry Pinches

Chris Wakelin 2-2 Ashley Carty

Scott Donaldson 2-2 Chris Wakelin

Barry Pinches 2-2 Ashley Carty

Group 23
Winner: Mark King

Mark King 2-2 David Grace

Jimmy Robertson 3-1 Allan Taylor

Jimmy Robertson 1-3 David Grace

Mark King 3-1 Allan Taylor

Jimmy Robertson 1-3 Mark King

David Grace 1-3 Allan Taylor

Group 24
Winner: Kyren Wilson

Kyren Wilson 3-0 Kuldesh Johal

Kyren Wilson 3-0 Duane Jones

Duane Jones 3-0 Kuldesh Johal

Kyren Wilson 3-0 Duane Jones

Duane Jones 1-3 Kuldesh Johal

Kyren Wilson 3-0 Kuldesh Johal

Group 25
Winner: John Higgins

Group 26
Winner: Martin Gould

Group 27
Winner: Tom Ford

John Higgins 3-1 Brian Ochoiski

Joe O'Connor 3-0 Amine Amiri

Joe O'Connor 2-2 Brian Ochoiski

John Higgins 3-0 Amine Amiri

Amine Amiri 0-3 Brian Ochoiski

John Higgins 2-2 Joe O'Connor

Group 28
Winner: Jamie Clarke

Jamie Clarke 3-0 Haydon Pinhey

Mark Joyce 2-2 Jamie Clarke

Mark Joyce 1-3 Jamie Clarke

Mark Joyce 3-0 Haydon Pinhey

Mark Joyce 3-1 Haydon Pinhey

Jamie Clarke 3-0 Haydon Pinhey

Martin Gould 3-1 Igor Figueiredo

Kurt Maflin 3-1 Simon Lichtenberg

Kurt Maflin 2-2 Igor Figueiredo

Martin Gould 1-3 Simon Lichtenberg

Kurt Maflin 1-3 Martin Gould

Igor Figueiredo 3-1 Simon Lichtenberg

Group 29
Winner: Joe Perry

Joe Perry 3-0 Steven Hallworth

Elliot Slessor 3-0 Kacper Filipiak

Elliot Slessor 1-3 Steven Hallworth

Joe Perry 3-0 Kacper Filipiak

Kacper Filipiak 0-3 Steven Hallworth

Joe Perry 1-3 Elliot Slessor

Luca Brecel 3-0 Mitchell Mann

Tom Ford 3-0 Ashley Hugill

Tom Ford 2-2 Mitchell Mann

Luca Brecel 3-1 Ashley Hugill

Tom Ford 3-1 Luca Brecel

Mitchell Mann 3-1 Ashley Hugill

Group 30
Winner: Mark Davis

Mark Davis 2-2 Chang Bingyu

Ali Carter 3-1 Jamie Curtis-Barrett

Ali Carter 2-2 Chang Bingyu

Mark Davis 3-0 Jamie Curtis-Barrett

Ali Carter 0-3 Mark Davis

Chang Bingyu 3-1 Jamie Curtis-Barrett

Group 31
Winner: Tian Pengfei

Tian Pengfei 2-2 Robbie Williams

Noppon Saengkham 0-3 Oliver Lines

Noppon Saengkham 2-2 Robbie Williams

Tian Pengfei 2-2 Oliver Lines

Noppon Saengkham 1-3 Tian Pengfei

Robbie Williams 3-1 Oliver Lines

Group 32
Winner: Li Hang

Iulian Boiko 2-2 John J Astley

Li Hang 3-1 Alex Borg

Li Hang 3-1 Iulian Boiko

Alex Borg 1-3 John J Astley

Alex Borg 2-2 Iulian Boiko

Li Hang 3-1 John J Astley

2nd Group Stage

Group A
Winner: Judd Trump

Judd Trump 3-1 Robert Milkins

Barry Hawkins 3-0 Ryan Day

Barry Hawkins 3-0 Robert Milkins

Judd Trump 2-2 Ryan Day

Ryan Day 3-1 Robert Milkins

Judd Trump 3-0 Barry Hawkins

Group B
Winner: Zhou Yuelong

Shaun Murphy 1-3 Dominic Dale

Zhou Yuelong 3-1 Matthew Selt

Zhou Yuelong 3-0 Dominic Dale

Shaun Murphy 3-1 Matthew Selt

Matthew Selt 3-1 Dominic Dale

Shaun Murphy 2-2 Zhou Yuelong

Group C
Winner: Zhao Xintong

Zhao Xintong 2-2 Alexander Ursenbacher

Stuart Bingham 2-2 Alexander Ursenbacher

Stuart Bingham 1-3 Luo Honghao

Zhao Xintong 3-1 Luo Honghao

Stuart Bingham 0-3 Zhao Xintong

Luo Honghao 2-2 Alexander Ursenbacher

Group D
Winner: Mark Selby

Graeme Dott 3-0 Jamie O'Neill

Mark Selby 3-0 Rory McLeod

Mark Selby 3-0 Jamie O'Neill

Graeme Dott 2-2 Rory McLeod

Mark Selby 2-2 Graeme Dott

Jamie O'Neill 3-1 Rory McLeod

Group E
Winner: Ken Doherty

Xiao Guodong 3-1 Jordan Brown

Thepchaiya Un-Nooh 2-2 Ken Doherty

Thepchaiya Un-Nooh 3-1 Jordan Brown

Xiao Guodong 1-3 Ken Doherty

Thepchaiya Un-Nooh 2-2 Xiao Guodong

Jordan Brown 2-2 Ken Doherty

Group F
Winner: Kyren Wilson

Kyren Wilson 3-0 Mark King

David B Gilbert 0-3 Scott Donaldson

David B Gilbert 3-1 Mark King

Kyren Wilson 2-2 Scott Donaldson

Scott Donaldson 1-3 Mark King

Kyren Wilson 3-0 David B Gilbert

Group G
Winner: John Higgins

John Higgins 3-0 Jamie Clarke

Tom Ford 2-2 Martin Gould

Tom Ford 2-2 Jamie Clarke

John Higgins 0-3 Martin Gould

Martin Gould 2-2 Jamie Clarke

John Higgins 3-0 Tom Ford

Group H
Winner: Joe Perry

Mark Davis 2-2 Li Hang

Joe Perry 3-1 Tian Pengfei

Joe Perry 3-0 Li Hang

Mark Davis 2-2 Tian Pengfei

Joe Perry 2-2 Mark Davis

Li Hang 2-2 Tian Pengfei

3rd Group Stage

Group 1
Winner: Judd Trump

Judd Trump 3-1 Zhao Xintong

Mark Selby 1-3 Zhou Yuelong

Mark Selby 0-3 Zhao Xintong

Judd Trump 3-0 Zhou Yuelong

Zhou Yuelong 2-2 Zhao Xintong

Judd Trump 0-3 Mark Selby

Group 2
Winner: Kyren Wilson

John Higgins 3-0 Joe Perry

Kyren Wilson 3-1 Ken Doherty

Kyren Wilson 3-0 Joe Perry

John Higgins 0-3 Ken Doherty

Kyren Wilson 1-3 John Higgins

Joe Perry 2-2 Ken Doherty

Final
(First to 3)

Judd Trump 1-3 Kyren Wilson


Frame Scores

20-72(64), (118)118-0, 11-69, 0-88(88)

Centuries - 90
Highest Break: Ryan Day & John Higgins - 147

Stage One - 25

Barry Hawkins - 145, 101

Gao Yang - 114, 107

Zhou Yuelong - 109, 100

Liang Wenbo - 105, 102

Graeme Dott - 103, 100

Ryan Day - 147

Matthew Stevens - 140

Jack Lisowski - 139

Gerard Greene - 132

Martin O'Donnell - 128

Stuart Bingham - 127

Hossein Vafaei - 125

Xu Si - 121

Brandon Sargeant - 121

Ian Burns - 114

Shaun Murphy - 111

Xiao Guodong - 105

Jamie Jones - 103

Lyu Haotian - 102

Michael Holt - 100

Stage Two - 29

Neil Robertson - 125, 124, 100

Jamie Clarke - 130, 112

Chang Bingyu - 126, 120

John Higgins - 126, 107

Kyren Wilson - 125, 104

Tian Pengfei - 122, 109

Mark Davis - 121, 100

David Grace - 116, 102

Joe Perry - 112, 102

Oliver Lines - 133

Michael White - 130

Luo Honghao - 128

Tom Ford - 123

Robbie Williams - 112

Ken Doherty - 109

Scott Donaldson - 107

Joe O'Connor - 107

Mark Allen - 106

Martin Gould - 104

Stage Three - 36

Zhou Yuelong - 134, 134, 122, 119, 114, 102

Mark Selby - 134, 128, 118, 118, 109

Barry Hawkins - 143, 133, 116

Judd Trump - 124, 118, 110

Kyren Wilson - 110, 103, 100

John Higgins - 147, 123

Ken Doherty - 139, 122

Joe Perry - 138, 109

Thepchaiya Un-Nooh - 135, 108

Graeme Dott - 139

Stuart Bingham - 129

David B Gilbert - 125

Zhao Xintong - 117

Luo Honghao - 111

Matthew Selt - 108

Shaun Murphy - 102

Ryan Day - 100